+421 915 585 875 radoslav@terapiareiki.sk

Západná medicína rozdelila človeka na orgány. Ak nás bolí hlava a moc premýšľame, ideme k neurológovi. Ak máme problém s očami a nechceme niečo vidieť, tak k očnému. Ak sme našimi ušami nechceli v živote niečo počuť, vyhľadávame otolaringologa. Keď nás bolí srdiečko a chýba nám láska, navštívime kardiológa. A ak v živote nejdeme správnym smerom, skončíme u ortopéda. A tak ďalej…

Východná medicína nazerá na človeka ako na celok. Dokonale poprepájaný systém, v ktorom všetko so všetkým súvisí. Ľudské telo je ako pavučina. Na choroby a zdravie sa pozerajú úplne iným spôsobom.

reikiAyurvéda, akupunktúra, meridiány, energie, akupresúra, čakry, jóga, tai chi, všetko toto a omnoho viac prišlo ku nám z východu. Z Číny, Japonska, Indie, Tibetu…

Ak chceme naozaj vyzdravieť z našich chorôb, bolestí, menších zádrhelov, mali by sme sa na seba pozerať ako na celok. Vnímať sa ako celok. Ak cítime napríklad tlak na hrudníku, spýtať sa sami seba: „prečo mám ten tlak?“ A počúvať.

Prvé 2-3 sekundy sa k nám prihovára náš vnútorný hlas, naša intuícia. To je správna odpoveď. Neskôr začne do toho hovoriť rozum a to už k správnej odpovedi nikdy neprídeme.

Rozum, myseľ, naše ego nechce vyzdravieť. Jemu vyhovuje tento stav, je rado, že sa môže ľutovať, že ho iní ľutujú. Rozum nám veľa krát narozpráva hocičo. Ak náhodou prepásneme tie prvé sekundy našepkávania našej intuície, rozum nám vkľude narozpráva rôzne nezmysly ako, čo sa ma to pýtaš, čo zase po mne chceš, radšej si otvor ľadničku a daj si tú dobrú klobásu, čo tam je a podobne.

Ak máme tlak na hrudníku, pozrime sa nato ako na celok. V tom mieste máme srdce a hrudník je miesto 4. čakry – láska. Môžeme prechádzať ťažkými životnými situáciami, rozvodom, rozchodom, odlúčením, smrťou blízkeho človeka, všetko toto ide cez srdiečko.

Ak v oblasti hrudníka cítime tlak, tak cítime i tlak v našom živote.

Naše telo takto s nami komunikuje. Iba nám symbolicky ukazuje presne na tele, kde je príčina našej bolesti v našej dušičke.

Bolesť, neodpustenie, rôzne krivdy, neprajnosti, všetky tieto veci, ktoré spôsobujú neskôr chorobu sa najprv ukladajú v našom vnútri. A časom, dňami, týždňami, mesiacmi, rokmi, ak človek nemá vyriešené v sebe rôzne nevyriešené situácie, tak sa to v ňom iba kopí, rastie.

Počas týchto dní, mesiacov, rokov, dostávame rôzne znamenia, že máme spomaliť, stretávame podobných ľudí, ktorí nám iba zrkadlia tie naše nevyriešené staré krivdy, dejú sa nám podobné situácie.

Článok o zrkadlení a ako stretávame stále tých istých ľudí si môžete prečítať tu: OTVORIŤ.

Ono to stále rastie, rastie a rastie. A keď už človek nepočúva svoje vnútro, znamenia, signály, problém sa začína premietať na tele, ako film na plátno. Telo je taký posledný bod, na ktorom to celé vyvrcholí, ukáže sa to na ňom a presne v mieste, ktoré symbolicky odráža tú našu chorobu, ako som písal v 4. častiach Duchovné príčiny chorôb.

Príklad:

Od malička vyrastáme v rodine, kde nemôžeme povedať vlastný názor, skôr sa mlčí ako rozpráva. Veľa slov ostáva nevypovedaných. Takýto malý človiečik vyrastie a v dospelosti môže mať problém s krkom.

Symbolicky sa to ukáže práve na ňom, lebo krk súvisí so vzťahmi a s nevypovedanými vecami. Všimnite si sami na sebe, ak chcete niečo niekomu povedať, čo je pre vás ťažšie, zrazu máte hrču v hrdle. Stoja tam všetky nevypovedané veci, ktoré musia ísť von.

Problém s krkom sa môže prejavovať častými hrčkami, tzv. svalové spazmy. Malou pružnosťou i častými seknutiami.

To bol príklad v skratke, ako sa dá pozrieť na človeka ako na celok.

zdravie chorobaZápadná medicína sa síce pozerá u nás na človeka cez orgány, ale teší ma, že i medzi nami začínajú pribúdať ľudia, i medzi lekármi, ktorí sa začínajú na človeka pozerať viac ako iba na orgán.

Ako 20 ročný som mal silné migrény 24 hodín non stop pár mesiacov a pri návšteve neurologičky som bol príjemne prekvapený. Povedala mi niečo v zmysle, že lieky mi vkľude predpíše, ale že iba utlmia moje bolesti. Povedala mi, že skutočná príčina je vo mne a hlava sa mi snaží niečo povedať, že možno sa na niečo zle s ňom pozerám. Mala pravdu.

Počul som, že jedna žena mala v tele nádor a mala ísť na operáciu. Lekárka jej pri predoperačných vyšetreniach povedala, že v dnešnej dobe jej vedia odstrániť akýkoľvek nádor, ale pokiaľ ona neodstráni príčinu prečo narástol, tak narastie znovu.

Počul som aj, že v Prahe je súkromná klinika, kde pracujú atestovaní doktori, ktorí hoci riešia problémy na fyzickej úrovni, pozerajú sa na telo ako na celok a zaujímajú sa aj o to, či klient riešil daný problém na emocionálnej, duchovnej úrovni, ako aj minulé životy, ktoré by s tou danou situáciou mohli súvisieť.

Waw… je to skvelé 🙂

Je to jasný dôkaz, že i v našich zemepisných šírkach existujú miesta, kde sa prepája východ so západom.

V skutočnosti žiadny západ a východ neexistuje. Čiary, ktoré rozdeľujú jednotlivé krajiny v mapách, zemeguliach, neexistujú. Ak sa pozrieme na Zem zhora, z lietadla, žiadne čiary nie sú. Nakreslili ich ľudia.

Máme jednu zem, bez čiar.

U nás na Slovensku sa za sever pokladajú Vysoké tatry. Pre Poliakov sú na juhu. To, čo je u nás na juhu, je pre Maďarsko sever. Máme jednu zem, jeden celok, ale my sme ho rozdelili na kontinenty, krajiny, štáty, mestá, jazerá, moria, oceány. Ako sme rozdelili človeka na orgány.

Sme jeden celok a všetko so všetkým súvisí 🙂

PS: Veľké ĎAKUJEM patrí našej západnej medicíne v tom, ako akútne a pohotovo dokážu riešiť rôzne kritické situácie. Boli chvíle v mojom živote, kedy som ich i ja veľmi potreboval. Bolo to obdobie, kedy som ani netušil, že existujú nejaké duchovné príčiny chorôb, minulé životy, akupunktúra a mnohé ďalšie veci. Dostal som sa k tomu až cez tieto skúsenosti.

Neboli sme vychovávaní v tom, že si dokážeme pomôcť sami. Neučili sme sa v školách, že o zdravie sa vieme starať, nikto nás neučil, aké môžu byť príčiny našich chorôb. Neukázali nám, ako predchádzať rôznym chorobám, ako si všímať rôzne signály, znamenia. Nemali sme to ako vedieť, preto ďakujem aj západnej medicíne v tom, že ak si napríklad niekto náhle zlomí ruku, chirurg mu ju dá do sádry. Po nehode sa o človeka stará hneď záchranná služba. A tak ďalej…

Ak sa v živote moc naháňame, choroba nás zastaví. Každý jeden máme k uzdraveniu inú cestu. Niekto cez lieky, niekto bez liekov. V každom prípade je to dobré vyvažovať, uviesť do rovnováhy.

Západ spojiť s východom, aby z toho vzniklo jedno.

Ak sa vyberieme cestou liekov a riešime vnútorné záležitosti, príčinu našej choroby, nehody, bolesti, raz príde chvíľa, kedy môžeme lieky raz a navždy vysadiť. Sme zdraví.

Dôležité: Nie so všetkými článkami, alebo niektorými jeho časťami, ktoré som napísal, sa v súčasnosti stotožňujem. Je to tým, že sa vnútorne vyvíjam a posúvam ďalej. Sú tu ponechané pre tých, ktorí sú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia ako som bol ja, keď som ich písal.

O autorovi Radoslav Zárecký


Od roku 2018 pracujem ako sociálny pracovník v Úsmev ako dar a od roku 2019 aj ako Fundraisor - získavam finančné, materiálne zdroje či služby pre naše projekty. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku.

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi