+421 915 585 875 radoslav@terapiareiki.sk

Krátke úvahy

V tejto sekcii sú krátke úvahy, myšlienky, ktoré mi prišli behom dňa na um a niekam si ich potrebujem zapísať. Časom sa mi možno zídu v nejakom článku 🙂

Počítačové hry majú obrovský vplyv na vývoj dieťaťa. O tom, aké hry v detstve, v dospelosti hráva, o ňom veľa vypovedá. Napríklad ak hráva hry, kde dopredu vie, že vyhrá, znamená to, že v živote neviete prehrávať. Za strielačkami je veľa potlačaného hnevu, zlosti, nenávisti. Hranie počítačových hier je pre mnoho ľudí útek z reality.

Všímajte si, aký film vás rozplače. Nie je to náhoda. Niečo v tom filme, tá daná situácia sa dotkla hlboko vo vás nejakej situácie, ktorú nemáte sami vyriešenú, uzdravenú. Ten film vám to iba zrkadlí.

Keď nás niečo bolí, nie je vôbec jednoduché to prijať. Mnoho krát sa o tom ľahšie hovorí , ako sa to robí. Ak nás niečo začne bolieť, chceme sa toho čo najrýchlejšie zbaviť. Na prijatie ani nepomyslíme.

Hovoríme si: Ja to nechcem, nech to ide preč. Chceme sa opäť cítiť tak ako predtým. Siahame po tabletkách, alkohole, drogách a snažíme sa to všemožne utlmiť v domnení, že nám potom bude lepšie.

Ak sa bolesť vráti, robíme opäť to isté, točíme sa v kruhu.

Najčastejšie slovenské mantry 🙂

  1. Obuj sa, lebo prechladneš.
  2. Nelež na tej zemi.
  3. Jedol si? Čo si jedol? Budeš jesť?
  4. Daj si ešte.
  5. Ty si schudol.
  6. Zase si pribrala.
  7. S tebou som husy nepásla.

Človek  dojde na koniec a zistí, že je to začiatok nekonečna.

Niekto sa špára v nose a my naňho ukazujeme prstom. Čo je zlé na špáraní v nose? Ako si má človek vybrať to čo ho tam svrbí, dráždi? Nepoznám lepší nástroj ako ukazovák.

Je to prirodzené. Nepotrebujeme všetky tie biznis veci na čistenie nosa, i uší.

Zaujímavé slová:

Bohatý – boh a ty

Vodopád – voda padá

Zázrak – za zrakom

Myšlienka – myš lienka, príde ako myš, odletí ako lienka 🙂

Všimli ste si ten rozdiel, že keď sa pozrieme na seba do zrkadla, vyzeráme úplne inak ako na fotke? Akokeby na fotke bol úplne cudzí človek.

Keď počujeme náš vlastný hlas, počúvame s nemým úžasom, že toto je náš hlas? Veď mi sa počujeme úplne inak ako to znie niekde cez mikrofón.

To, čo vidíme v zrkadle, ako vidíme sami sebe, je klam, ilúzia, dokonalý trik. Zrkadlo odráža nás samých, aký sme so všetkými našimi plusmi i mínusmi.

So všetkými maskami, ktoré na sebe nosíme. Keď ideme von, dáme si túto masku. Keď sme s deťmi máme túto a keď ideme k svokrovcom na návštevu, dáme si radšej túto 

To ako sa vidíme na fotke, sme v skutočnosti my. Tak naozaj vyzeráme, je to zachytená naša podoba bez masiek v jeden moment, prítomný okamih.

Spomeňme si, keď sme stáli niekedy pri jazere. V jazere sa odrážajú stromy, hory, kvetiny, všetko čo je napovrchu. Jazero to iba odráža, odráža skutočnosť, ale nie je ňou. Keď čln spôsobí vlny na jazere alebo tam niekto hodí kameň, odraz sa rozplynie.

Bola to iba ilúzia, ktorou sme sa nechali oklamať a v súčasnom svete ňou klameme i ostatných. To nie sme my.

Ak sa zbavíme všetkých masiek, príjímeme veci, ktoré sa nám v živote stali, odpustíme neodpustiteľné, vtedy uvidíme sami seba aký v skutočnosti sme 

Pin It on Pinterest

Share This