+421 915 585 875 radoslav@terapiareiki.sk

Sme ako list zo stromu. Zelený, plný života, lásky, radosti, veselosti. Pripravený na hrejivé lúče slnka, jemný vietor, víchricu, dážď, lejak, búrku, na zmenu farby, pád na zem, vysušenie, vrátenie sa späť do zeme, aby sa opäť stal výživou pre strom a opätovné zrodenie prvých púčikov na jar.

Jar, leto, jeseň, zima. Štyri ročné obdobia, stále opakujúce sa s menšími zmenami. Občas jar príde neskôr, leto je krátke, je v ňom menej slnka, jeseň prejde ani nevieme ako a občas máme pocit, že zima nikdy neskončí.

Zamilovanie, stretnutie dvoch spriaznených duší je ako jar. Láska kvitne, žiari. Je to raj (jar naopak) pre ľudí, ktorí našli k sebe cestu. Tak ako kvitnú kvetiny na lúke, kvitne i láska. Je nekonečná.

Všetky problémy sú preč, všetko ide akoby samo, všetko sa darí, opojenie láskou, žiari ako slnko v lete. Takáto láska nech pretrvá navždy. Stromy, kvetiny, kríky, všetko sa zelená a je v plnej kráse.

Prichádza jeseň. V každom vzťahu, priateľstve, rodine, kamarátstve, v práci, pri našich záľubách, prichádza jeseň. Niektoré stromy už nie sú také zelené ako bývali.

Už ich nezohrievajú časté hrejivé bozky slnka, liečivé objatia vetra, očistné procedúry dažďa.

Chýba im láska. Kam zmizla? Doteraz tu bola.

Stromy stoja pevne zakorenené v zemi. Iba listy menia farbu. Jeseň je krásne obdobie. Lesy žiaria farbami. Zelené žiarivé listy sa menia na žlté, červené, biele, oranžové, rôzne farby, odtiene.

Všetko sa v živote mení, nič neostáva rovnaké. Každé ročné obdobie so sebou prináša niečo nové.

Brrr. Večery sú oveľa chladnejšie ako boli. Pomaly prichádza zima. Listy vedia, čo prichádza. Oddelenie, poďakovanie za krásne obdobie na strome, za splinutie. Je čas, odpútať sa a padnúť na zem.

Iba tam leží. Občas do ňho pri prechádzke niekto kopne. Metlou ho zametie na väčšiu hromadu lístia. Dvihne ho a vyhodí do vzduchu, tak ako v ťažkých chvíľach stretávame ľudí, ktorí nás povzbudia, posunú ďalej, trošku nás podvihnú. Iba tam je. Leží na zemi. Stále mení farbu a pomaly vysychá. Hnije. Mení sa na prach.

Vstrebáva sa do zeme. Teší sa. Stáva sa výživou pre strom, z ktorého iba nedávno padol na zem. Vrátil sa domov, k samému sebe, môže opäť vyrásť.

Sme ako list. Občas v živote sú chvíľe, kedy i my padneme na zem, na dno. Máme pocit, že všetko pekné skončilo. Nie je cesty ďalej. Vidíme veci čierno, zapíjame to alkoholom, zajedáme jedlom, fajčíme, hľadáme útechu, kde sa dá, aby sme sa na chvíľu cítili lepšie.

Môžeme si myslieť, že sme list. Ten predstavuje všetky situácie v našom živote, všetky štyri ročné obdobia. Môžu predstavovať lásku, zdravie, chorobu, proces uzdravovania, kariéru, výchovu detí, môžeme si zato dosadiť hocičo. Neustále opakujúce sa ročné obdobia.

Jeseň ako začiatok choroby, v zime sme chorí a hľadáme rôzne formy uzdravenia, na jar začína proces udravovania a v lete sme zdraví.

Sú to iba listy, sme ako listy. Nie sme nimi. Na jar sme zelený, v lete žiarime, na jeseň meníme farbu a v zime padáme na zem a vraciame sa do nej. Sú to naše situácie v živote, ktoré sa stále opakujú.strom života

Zomierame a rodíme sa stále. Po každej životnej skúške, uvedomení, je z nás nový človek.

Sme ako list, ale sme strom. Pevne zakorenený v zemi. Listy sú všetky situácie v živote, ktoré zažívame. Sú dočasné. Ako keď po každej búrke vychádza slnko. Po smútku prichádza radosť. Po láske nenávisť a po nenávisti nová láska. Po plači úsmev.

Tak ako prichádza po jari leto, po lete jeseň, po jeseni zima, po zime jar. Všetky situácie, ktoré sa nám dejú sú dočasné. Máme si pri nich niečo uvedomiť, niečo pochopiť, posunúť sa ďalej.

Po nenaplnej láske môže prísť nenávisť, na seba, na bývalú/bývalého, na celý svet. Je to dočasné. Po nejakom čase, po prijatí, pochopení, odpustení, prichádza čas na novú lásku, možno na tú, ktorá pretrvá.

Ak sme chorí, je to ako ročné obdobie, niekedy zima môže trvať aj dlhšie, je to obdobie potrebné nato, aby ste opäť mohli kvitnúť.

Skončíme v práci? Úžasné. Prichádza čas na oddych, zhodnotenie, čo nám toto obdobie dalo, kam nás posunulo a čo ďalej. Celková regenerácia, ktorá prinesie nové plody.

Príjimime situácie, ktoré sa nám v živote dejú. Neutekajme od nich, nebojujme s nimi. Sú tu iba na chvíľu. Kým pochopíme, prečo prišli. Až vtedy môžeme začať od začiatku, načerpať cez korene živiny zo starého listu, situácii, ktoré sme opustili. Poučili sme sa.

Viete, čo je skvelé, keď dopadneme na dno? Z dna vedie jediná cesta. A to hore.

Prichádza jar…

 

O autorovi Radoslav Zárecký


Od roku 2018 pracujem ako sociálny pracovník v Úsmev ako dar a od roku 2019 aj ako Fundraisor - získavam finančné, materiálne zdroje či služby pre naše projekty. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku.

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi