+421 915 585 875 radoslav@terapiareiki.sk

Písal sa rok 2016, august. Mediálne známi psychiater z Bratislavy, ku ktorému ma vzal kamarát po 3 mesiacoch silných duševných bolestí, ktorý k nemu tiež chodí už niekoľko rokov, po vypočutí mojich bolestí, stavov a samovražedných myšlienok, vstal, prešiel okolo mňa k dverám a zavrel ich na dva krát.

Dodal, že buď podpíšem reverz a pôjdem dobrovoľne do psychiatrickej liečebne v Pezinku, kde ma odvezie kamarát alebo príde pre mňa sanitka. Rozhodol som sa dobrovoľne. Tie bolesti boli také silné, že som nevedel, ako dožijem ďalší víkend a bolo to pre mňa jediné východisko.

Psychiater zdvihol telefón a zavolal do Pezinku, že majú pre nich nového pacienta s depresiou. Vtedy sa stal prvý z takzvaných, ako ich volám, zázrakov. Nemali voľnú posteľ. Že ju budú mať ďalší deň o 8:00. Vtedy mám zavolať a má ma tam niekto zaviesť. Prečo zázrak? To som pochopil až oveľa neskôr a teraz ďakujem tomu, že voľná posteľ nebola.

Malo to tak byť. 

Ďalší deň som nikomu nevolal. Aj keď kamarát naliehal, že z depresie sa bez liekov nedostanem, počúval som svoj vnútorný hlas, svoju intuíciu a tá mi jasne vravela nikomu nevolaj. Tak som počúvol. Odvtedy ju počúvam stále.

Rok trvania dosť silnej depresie, neskutočnej duševnej bolesti v celom tele akú si ani neviete predstaviť, ak ste ju sami nezažili. Úzkosti na hrudníku, migrény, kedy som ani nevedel vstať z postele a predsa som vstal, kedy dvihnúť lyžicu slepačej polievky k ústam bol majstrovský výkon.

Bol som vyčerpaný, každý jeden krok bolel, nebol som schopný šoférovať, bál som sa chodiť von, stretávať sa s ľuďmi, za 2 týždne som spal dokopy asi 8 hodín, 1 mesiac všetko, čo som zjedol, som vyvrátil a zopár krát, keď som to tu chcel zabaliť, vždy sa objavil niekto, alebo nastala nejaká situácia, ktorá mi to znemožnila.

Všetko bolo dokonale načasované a keď sa na veci pozriem s odstupom času, všetko do seba zapadalo ako skladačka. Každá jedna vec, ktorú som opísal sa diala z jedného jediného dôvodu. Aby mi niečo ukázala.

Prvý článok v časopise Horoskopy Lifestyle som písal o tom, že Nehody ani ochorenia nie sú náhody. O tom, že sa moc naháňame a mali by sme spomaliť, ak nespomalíme, choroba nás zastaví, a potom skončíte buď ako ja s depresiou, alebo rakovinou, infarktom a pod. Článok je tu: Nehody ani ochorenia nie sú náhody.

Bola to dlhá cesta každodennej bolesti k uzdraveniu. Nebral som žiadne lieky na depresiu, ani na bolesť, povinne som si to odtrpel, až kým som nepochopil, čo sa mi snaží depresia a tie moje stavy povedať. V prvom rade ma doslova ZASTAVILA, lebo som sa hnal ako kôň.

Nehovorím, že tabletky sú zlé, alebo že by ste ich nemali brať, to nie. Možno práve vaša cesta uzdravenia je práve cez ne. A k tomu, ak začnete riešiť, prečo k vám depresia prišla a čo po vás chce, všetko pochopíte a uvedomíte si, spravíte zmeny, ktoré po vás depresiac chce, odíde sama od seba a lieky môžete vysadiť. Ste zdravý.

Pracoval som ako realitný maklér a 4 roky naháňania sa za peniazmi, väčším egom a dokazovaním si, že som niekto, sa podpísali pod moje zdravie. Udrelo to tak silno, že som nebol schopný ani nahodiť fotky do počítača, ísť na obhliadku alebo sa len tak na niekoho usmiať. Nemožné…

Afirmácie mi nezaberali. Skúšal som to a až časom som pochopil, že to bola strata času. Tvrdil som si a oblepil papierikmi celý byt v štýle: ,,Každý deň sa cítim lepšie a lepšie.”, no tým som padal do ešte väčšej priepasti v akej som bol.

Som zdravý, mám zdravé telo, cítim sa dobre, milujem samého seba, svoj život a pod. sú afirmácie, ktoré v silných depresiách spôsobia akurát to, že skutočný problém zatláčate ešte hlbšie, čiže ho potláčate. A takisto vravieť človeku, ktorý trpí silnou depresiou: ,,Mysli pozitívne.”, to v tých stavoch nie je možné, je to ako keby ste chceli od osla, aby rozprával.

Pravý význam pozitívneho myslenia je, že všetko zlé je na niečo dobré.

Ďakujem všetkým tam “hore”, že pri mne stáli a že som žiadne tabletky na depresiu brať nemusel a že som to zvládol. I keď som mal na mále. Asi ste si všimli, že mám istý odpor k tabletkám. Mám s nimi už nejaké tie skúsenosti. Napríklad od svojich 15 rokov som bral 3 druhy tabletiek na alergiu – chronickú žihľavku, ktorá sa mi spúšťala vždy, keď som prišiel do styku s teplom.

Stačilo vojsť do autobusu v zimnej bunde a moje telo bolo za chvíľu obsypané červenými navretými bodkami, ako keby ste padli do žihľavy a neskutočne to svrbelo. Škrabal som sa ako zmyslov zbavený. Keď som po 7 rokoch tabletky sám vysadil, zistil som, že mi je lepšie bez nich. Hľadal som, pozeral sa po alternatíve.

3 mesačnou urinoterapiou (pitie vlastného moču + zdravé stravovanie, aby sa to dalo vypiť) sa mi podarilo žihľavku stiahnuť o 70%. Bolo mi o 70% lepšie,  nebýval som tak často vyhodený z tepla, bolo to skvelé.

Ale stále tu bolo tých zvyšných 30%. Vyskúšal som hocičo, až som to raz pochopil a došiel na príčinu svojej alergie, ktorá ležala hlboko v mojom detstve.

Okolo 7 rokov som chodil na futbal, ktorý ma nebavil. Ako malý som to držal v sebe a nikomu som o tom ani nehovoril. Tým, že každý tréning bolo pre mňa utrpenie, nerád som tam chodil i som bol do toho tlačený (chodil som i do športovej triedy a podmienka bol robiť  nejaký šport), tým pádom si moje telo spravilo obrannú reakciu na šport a šup ho sem: chronická žihľavka. Aké prosté.

Článok, ako sa uzdraviť zo žihľavky je TU.

Keď som si uvedomil túto príčinu, moje telo sa začalo chvieť, plač striedala husacia koža po celom tele. Waw. A potom som šiel raz plávať a objavilo sa mi zopár bodiek na tele. Rozmýšľal som prečo, keď som prišiel na príčinu. Vtedy som si uvedomil, že 50% je uvedomenie si príčiny a ďalších 50% je čo s tým urobíte.

V tom momente som si uvedomil, že musím plávať s láskou. S radosťou z pohybu, zo športu, z plávania. Vtedy som mal bodky na tele naposledy.

Vnútri som vedel, že lieky na depresiu nič neriešia, akurát ma utlmia, potlačia všetky vonkajšie príznaky a stane sa zo mňa chodiaca mŕtvola. To som bol síce i predtým, ale teraz doslova. Najviac som sa obával toho, že ak by som začal s liekmi, stal by som sa ľahostajný voči svojmu zdraviu ešte viac, ako som to robil dovtedy, kým som bol zdravý, lebo keď sme zdravý, nemáme prečo riešiť  určité veci vo svojom živote. Preto prichádza bolesť, ktorá nás zastaví a ukazuje nám kde sme spravili chybu a aká je naša cesta v živote.

depresia 1

Samovražedné myšlienky

Myslíte na samovraždu? Ľudia nebláznite. Chápem, čo prežívate v týchto stavoch, že ste v tzv. bezvýchodiskovej situácii a neviete ako ďalej.

Tiež som bol v tej situácii, vedel som komu a čo presne napíšem a komu nenapíšem, lebo som im vo svojej ubolenej dušičke ešte neodpustil. Vedel som ako to chcem spraviť i kde. Mal som v tom jasno.

Chápem Vás, chcete sa čo najskôr zbaviť bolesti. Ale myslíte si, že keď sa odtiaľto zdekujete, vaša bolesť zmizne? Nie. Bude niekoľkonásobne silnejšia, ako kým ste žili v tele.

Telo je len schránka, dopravný prostriedok, v ktorom žije vaša duša a prostredníctvom neho koná. Samovraždou nič nevyriešite. Stane sa to, že sa narodíte znova, ešte v horších podmienkach v akých ste vyrastali teraz a tieto stavy si zopakujete v ďalšom živote, ale ešte za horších podmienok a ešte silnejšie a takto to pôjde dokolečka s vašimi inkarnáciami, až kým to nepochopíte.

Začnite si vážiť, čo máte a mať radi sami seba.

Neodsudzujte ľudí, čo myslia na samovraždu alebo ju spáchali, lebo väčšina ľudí v tomto svete pácha nevedomú samovraždu každý deň spôsobom života aký žijú. Negatívnymi emóciami ničia svoje orgány, hnevom svoju pečeň, vzťahmi žlčník, svojim veľkým egom svoju dušu.

Vydržať to, mi pomohlo aj uvedomenie, ako by som tým ublížil svojej rodine. Veď si to sami predstavte, doslova by ste im zničili život. Pochovaním seba, by ste pochovali i svoju manželku, manžela, rodičov, súrodencov, priateľov. Zamyslite sa nad tým. Veľmi dlho by im trvalo, keby sa z toho dostali. Odpraviť sa odtiaľto je veľmi sebecké a ak to spravíte, nič ste nepochopili.

Tie bolesti boli nonstop a som veľmi vďačný zato, že som za to všetko, čo sa udialo a čo mi to prinieslo. Moje vnútro bolo silnejšie, stalo sa veľa zázrakov a som tu, zdravý, bez depresie, so zistením, kto som, odkiaľ som a aké je moje poslanie.

To je to, čo sa vám snaží depresia ukázať, že nejdete správnym smerom, preto vás zastaví táto alebo iná choroba. V deň, keď som na 100% pochopil, čo je mojim poslaním v živote, že sú to masáže, pomáhanie ľuďom a podobne, vtedy depresia odišla rýchlosťou svetla so všetkými príznakmi.

Keď prídu ľudia, ktorí vám budú hovoriť, že sa vám depresia raz vráti, nepočúvajte ich. Ak nájdete svoje poslanie v živote, nikdy sa vám to nevráti. Vráti sa vám to jedine vtedy, ak by ste opäť zišli zo svojej cesty. Nie všetci ľudia, ktorých zasiahla ťažká depresia majú toľko sily na jej zvládnutie. Preto sa odporúča popri papaní liekov pravidelné návštevy u psychológa, ktorý sa vám snaží poskytnúť iný uhoľ pohľadu a rieši sa u neho väčšinou vaša nevyriešená minulosť, odkiaľ väčšina problémov, potlačených emócii, aj pochádza.

 

Na Slovensku sa ešte stále stretnete s názorom, že načo psychológ, predsa nie som blázon. Ľudia sa hanbia za to, že chodia k psychológovi, aby si o nich niekto niečo nemyslel. Psychológ je taký istý odborník ako Váš lekár, zubár, gynekológ, ortopéd a tak ďalej. Keď sa nehanbíte ísť k svojmu všeobecnému lekárovi, tak prečo potom k psychológovi?

Vy sa pozeráte na vec takto a psychológ úplne inak. Pri depresii vám dokáže dať na veci úplne iný uhoľ pohľadu ako máte Vy. Ako vo všetkom vo svete, nie je psychológ ako psychológ, treba si dávať veľký pozor, lebo je veľa šuplikantov, ktorí z vás budú akurát tak vyťahovať peniaze.

Povedal by som, že dajte na referencie, ale predsa nechcete, aby vaši známi vedeli, že chodíte ku psychológovi a referenciám z internetu sa radšej vyhýbajte, často si takto robia reklamu na seba sami psychológovia.

Dajte preto na svoju intuíciu, na svoje vnútorné pocity, čo cítite z toho človeka. Viem, že v bolestiach je ťažké sa nato vôbec sústrediť, ale skúste to. Psychológ vám dokáže veľmi pomôcť na vašej ceste k uzdraveniu.

Ale neuzdraví vás. A tak isto ani žiadny liečiteľ, lekár, šaman, duchovný guru, žiadna mastička, olej, krém, lieky, i prírodné, bylinkové čaje, všetko toto sú len pomôcky. Každý jeden človek je sám liečiteľ, len nato ešte neprišiel. Všetci títo ľudia, ktorí vám prišli do cesty, vám neprišli, aby vás vyliečili, ale aby vás postrčili o niečo ďalej, vďaka nim pochopíte niečo ďalšie, čo zapadne do tej vašej skladačky. Tak prosím, nekydajte na liečiteľov na diskusiách na internete, že ten a ten je taký a že sa vám príznaky vrátili po pár mesiacoch, veď ten liečiteľ za to nemôže, to vy fungujete ďalej v starých zabehnutých koľajach. Hľadajte v sebe, nie navôkol.

Moja posledná návšteva u psychologičky skončila s tým, že som si uvedomil, že mi odovzdala čo mala a už mi viac nemá čo odovzdať, nepomôže mi. Vtedy som si začal najviac uvedomovať, že si pomôžem jedine sám. Ak sa vyberiete cestou liekov + psychoterapie, neustávajte v hľadaní a vyriešení si svojej minulosti. Aby ste neboli celý život závislý na tabletkách, pátrajte po príčinách, vyriešte tie útrapy, ktorými ste si prešli, odpustite, budem o tom písať nižšie a prijmite všetko tak ako to je. Nič z toho čo sa stalo, už nezmeníte, všetko je tak ako je.

Až keď pochopíte, čo sa vám snaží depresia povedať, až keď sa zmeníte, vtedy sama odíde a budete za ňu ďakovať. Počítajte s tým, že nič vo vašom živote neostane rovnaké. Uvedomte si to.

Zmení vás to o 180 stupňov úplne vo všetkom. Zomriete a opäť sa narodíte, ako nový človek. Už nikdy nebudete tým, kým ste boli predtým.

Zmenilo sa mi úplne všetko, robím veci, ktoré som predtým nerobil a veci ktoré som predtým robil, nerobím. Všetko je úplne inak, lepšie. Najhoršia vec, ktorá sa mi v živote kedy stala, sa časom ukázala ako najlepšie, čo sa mi kedy mohlo stať. Našiel som sám seba.

Vyskúšal som hocičo, aby som sa toho zbavil, napr. regres – vrátenie sa do minulého života, terapiu cesta, SRT, psychoterapeutku, REIKI, jógu, vieru v boha a tak ďalej, ale nič ma z toho nedostalo. Za všetky tieto veci ďakujem, lebo mi veľmi pomohli v mojej procese seba obnovy, boli veľmi dôležité v uvedomení si, že pomôcť si môžem jedine sám. I keď som za túto pomoc veľmi vďačný, lebo každé jedno liečenie alebo psychoterapia ma posunula o niečo ďalej.

Čas je síce ilúzia, neexistuje, bol vytvorený, aby sme sa lepšie orientovali v tomto svete a slovo trpezlivosť je asi odvodené od slova trpieť, ale je to jedno, lebo čas a trpezlivosť je to jediné, čo potrebujete. Nie nadarmo sa hovorí, že čas je najlepší liek a trpezlivosť ruže prináša.

Ak trpíte depresiou, o ktorej som tu písal, nevzdávajte to. Je to len dočasný stav ako keď po každej búrke vychádza slnko. Keď som bol na tom moc zle, raz ma zaujal jeden výrok: ,,Veľké osobnosti rastú v bojoch, búrkach a bolestiach.” Vy to zvládnete. Bolesť musí byť a bude tu, kým nepochopíte, prečo prišla. Teraz po prečítaní článku už viete, že sa vám snaží niečo povedať. Dôjdete na to.

Porozmýšľajte nad tým, čo vás v živote baví, čo vás baví robiť, myslím prácu. Tajomstvom šťastia, zdravia a vyrovnaného života je robiť to, čo vás baví. Nestarajte sa o to, či z toho vyžijete, lebo ak raz niečo robíte s láskou, tie peniaze prídu samé, automaticky si ich pritiahnete. Ako náhle budete robiť niečo s láskou, prestanú vás peniaze zaujímať, hnať vás dopredu. Bude vás hnať váš vnútorný pocit.

Ak máte v rodine niekoho, kto trpí depresiou, stojte pri ňom, trávte s ním čas, ale neľutujte ho, lebo on z vašej ľútosti žije, je to energia, vycuciava vás. A v žiadnom prípade mu nehovorte, čo by mal robiť !!! Neviete si ani predstaviť tú duševnú bolesť, akú prežíva, ak ste ju sami nezažili. I ja som sa istú dobu stále ľutoval a hovoril o svojich bolestiach stále dokola ako obohratá platňa. Po nejakom čase som si uvedomil, že tou ľútosťou sa iba utvrdzujem v tých bolestiach a som v tzv. začarovanom kruhu. Vtedy som sa prestal ľutovať.

Všetko sa deje postupne. I vaše uzdravenie. Ak ste do toho padli, do depresie, nečakajte, že o mesiac ste z toho vonku. 4 roky v realitách som sa zanášal negatívnymi postojmi k sebe, k okoliu a toto i s mojou neodpustenou minulosťou sa podpísalo pod depresie a nemohol som očakávať, že jedna návšteva u psychológa a rôzne metódy, ktoré som vyskúšal všetko za mňa vyriešia.

Odpustenie, už som o ňom raz písal, je pri depresii základný kameň. Ale nie to povrchné odpustenie, kedy z vašich úst vyjde slovíčko, odpúšťam ti. To nie je žiadne odpustenie. Navonok odpustíte, ale vnútri by ste ho stále pretrhli ako hada.depresia 2

Vnútorne odpustiť, to je dlhodobejší, silnejší a emotívnejší proces. Ak chcete skutočne odpustiť, musíte sa zbaviť potlačených emócii, ktoré v sebe z minulosti dusíte. Emócie ako hnev, smútok, bolesť, ublíženie. Všetko to zhrniem pod hnev. Musíte to zo seba dostať von.

Takže šup do lesa, mimo ciest a poriadne sa vyvrieskať, ponadávať si, poskákať, búchať do zeme, plakať, oháňať sa palicami alebo proste len doma vymlátiť vankúš. Musíte to zo seba dostať von, až kým nepadnete k zemi od vyčerpania. Vtedy to pochopíte, vtedy dokážete odpustiť. Zbavte sa hnevu, ktorý si so sebou nesiete na svojich ramenách, zbavte sa toho bremena.

Pri depresii riešite všetko. Zo začiatku som mával myšlienky, že keď sa z toho dostanem, vtedy zmením to a to. Takto to žiaľ nefunguje. Všetko sa deje za behu. Za bolesti. Všetky zmeny vo vašom živote musíte riešiť za pochodu tých silných bolestí.  V nich som zmenil zamestnanie, bydlisko, priateľov, seba, stravovanie, začal som cvičiť jógu, meditovať, zmenil som svoj postoj k sebe, k okoliu, začal sa mať rád, čítať knihy, ktoré mi niečo dajú, pracovať s Reiki energiou, naučil sa kvantové liečenie a stále sa učím. Tento proces je neustála prúdiaca energia.

A až keď zmeníte všetko, čo po vás depresia chce, čo vám bolesť ukazuje, vtedy sa narodíte ako nový človek.

PS: Depresia neprišla z ničoho nič, zo dňa na deň, z minúty na minútu. A neprišla tak k vám ani rakovina, mŕtvica, skleróza, infarkt a ďalšie vážnejšie choroby. Predtým ako prišla, ste dostali kopec znamení, signálov, že máte spomaliť, máte zastaviť. Skúste sa vrátiť trošku v čase a všimnite si, ako ste boli predtým často chorý, ako ste zakopávali, často búchali do zárubní, mali drobné nehody.

Dostali ste veľa upozornení, ale nevnímali ste ich, neuvedomovali ste si ich. A keď už vaša dušička nevie ako vVás ma zastaviť, ako vám ma ukázať, že nejdete dobrým smerom, tak vám pripraví posledný varovný signál vo forme vážnej choroby…

Mohol by som Vás presne opísať, čo pomohlo mne, ale je to zbytočné, lebo každý jeden človek máme inú cestu k uzdraveniu. Ako sa hovorí, čo je pre jedného raj, môže byť pre druhého peklo.

Prajem vám veľa síl, na zvládnutie týchto ťažkých chvíľ. Nebráňte sa a robte zmeny, ktoré po vás vaša choroba chce. Prijmite ju. Dlho som nechápal výrok: ,,Bolesť je normálna, ale utrpenie dobrovoľné.” Teraz viem, že ak bolesť neprijmete, trpíte. A v momente, keď prestanete hľadať a úplne sa odovzdáte tomuto procesu, prítomnému okamihu, tu a teraz, nastane cesta vášho liečenia.

PS: druhý článok Ako sa dostať z depresie s novým pohľadom napísaný skoro o rok dňa 22.04.2018 si môžete prečítať tu: Otvoriť článok.

Súvisiace články:

 

 

Dôležité: Nie so všetkými článkami, ktoré som napísal, sa v súčasnosti stotožňujem. Je to tým, že sa vnútorne vyvíjam a posúvam ďalej. Sú tu ponechané pre tých, ktorí sú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia ako som bol ja, keď som ich písal.

O autorovi Radoslav Zárecký


Od roku 2018 pracujem ako sociálny pracovník v Úsmev ako dar a od roku 2019 aj ako Fundraisor - získavam finančné, materiálne zdroje či služby pre naše projekty. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku.

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi