+421 915 585 875 radoslav@terapiareiki.sk

Ak sa chceme naučiť ako sa saunovať, musíme zabudnúť na všetko, čo sme doteraz počuli alebo čítali o správnom saunovaní. To čo sme počuli od iných, nie sú naše vlastné skúsenosti, stále opakujeme to, čo povedal alebo napísal niekto iní. Riadime sa tým.

Naše telo je úžasný mechanizmus, ktorý sa nám neustále prihovára. Keď je smädné a hladné, ozve sa. Keď sa potrebuje vyprázdniť, dá vedieť. Keď potrebuje zastaviť neustále naháňanie sa, prichádza chrípka. Keď potrebuje osprchovať, a tak ďalej.

Ak začneme počúvať naše telo, celkovo, vnímať emócie, pocity, začne sa nám žiť oveľa jednoduchšie.

Hneď ako prejdete cez sklenené dvere sauny, pretáčate hodiny. Robíte to automaticky, všimnite si to. Robia to všetci, dokonca sa o tom píše v článkoch.

V saune nemajú presýpacie hodiny čo robiť.

Pozrime sa nato bližšie…

Nájdete kopec článkov o zásadách správneho saunovania a o čase, ktorý má človek stráviť v saune. Prvý krát sa odporúča napríklad 10 minút, druhý krát zase inak a tretí krát inak.

Chodím do sáun a vidím to neustále. Ľuďom v saune ide vyskočiť srdce z tela a horí im hlava už pri 7 minúte a pozeraním na presýpacie hodiny sledujú kedy odbije 10 minút.

Riadia sa hodinami a nepočúvajú svoje vlastné telo.

Keď pôjdete najbližšie do sauny, vyskúšajte presný opak. Nepretočte hodiny, zabudnite na ne. Ak ste v suchej saune, najlepšie je ležať, lebo teplo stúpa hore a keď sedíte, pri hlave máte 90 stupňov a pri nohách 70 a vzniká nerovnováha, môžete sa cítiť unavený alebo bolieť hlava.

Ležíte v suchej saune na plachte, normálne dýchajte, uvoľnite sa a vnímajte svoje telo. Samé vám dá vedieť kedy má dosť. Počúvajte ho, je veľmi múdre. Môže vám začať silno biť srdce, cítiť jemný tlak, je to rôzne, sú to znamenia, že mu stačí.

I keby ste boli prvú saunu 20 minút alebo 5 minút, je to jedno. Keď budete počúvať svoje telo, budete sa cítiť oveľa lepšie. Vyjdete zo sauny a telo si pýta vodu, všimnite si to. Najlepšie čistá voda, alebo bylinné čaje, ovocné šťavy.

Človeka tvorí cca 80% vody. Cez póry následkom vysokej teploty prídete o nejaký ten liter, preto to treba doplniť späť.

Ďalšou obrovskou “chybičkou”, ktorou ľudia robia, že hneď po saune sa idú schladiť do studeného ochladzovacieho bazéna. Chápem, je príjemný pocit ísť z horúceho do studeného, ale je to obrovská facka pre telo. Šoková terapia.

V saune sa vám viac otvoria póry a všetky toxíny, odpadové látky cez tieto póry vychádzajú von  z tela. Ak hneď po saune vojdete do ochladzovacieho bazéna, póry sa okamžite zavrú i s tými toxínmi, ktoré sa v saune dávali von. Nemá to žiadny efekt.

Po horúcej saune je dobré ísť najprv do sprchy, kde teplejšou až vlažnou vodou zmyjete tie odpadové látky z tela dole a potom do ochladzovacieho bazéna.

Zažil som v saunách hocičo, ale prvé miesto drží pán v plavkách v suchej saune na najvyššej priečke bez podloženia sa plachtou s telefónom v ruke a robí si selfii 🙂

Vnímajte svoje telo ako sa cíti, keď má v tých vyšších teplotách v saune na sebe plavky. Obmedzuje ho to, škrtí ho to. Energia nemôže voľne prúdiť. A k tomu tie plavky obsahujú hocijaké chemické zloženia, ktoré sa pri vysokých teplotách uvoľňujú do ovzdušia a škodia vám i ostatným v saune.

Podkladanie plachtou pod seba sa robí preto, hlavne na vyšších priečkach v suchej saune, že keď z vás steká pot, kvapká to na drevo, schne to na ňom a potom si nato sadne niekto iní.

ako sa saunovaťTen pot je časom v saune cítiť, ako keby to drevo bolo ním napité.

Ak sa chcete naozaj naučiť ako sa správne saunovať, zabudnite na to, čo hovoria a píšu iní, neverte im, sú to ich skúsenosti. Neverte ani mne. Myslím to vážne.

Počúvajte svoje vlastné telo, jemu verte a sami pochopíte, kedy je najvyšší čas opustiť saunu 🙂

O autorovi Radoslav Zárecký


Od roku 2018 pracujem ako sociálny pracovník v Úsmev ako dar a od roku 2019 aj ako Fundraisor - získavam finančné, materiálne zdroje či služby pre naše projekty. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku.

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi